image

PeyamaKurd - Afganistan'daki göç krizine yönelik açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı, BDT Üçüncü Dairesi Direktörü Aleksandr Sternik, Afganistan'dan gelen göç baskısının potansiyel olarak Rusya'yı etkileyebileceğini ifade etti.

Afganistan'da yaşanan olaylar sonucu oluşan mülteci sorununun Rusya’yı etkilemesi olasılığını dışlamadıklarını belirten Rus yetkili BDT Üçüncü Dairesi Direktörü Aleksandr Sternik, Moskova’nın sorunun çözümü için Afgan halkına doğrudan yardım ettiğini dile getirdi.

Bölgedeki göç krizine ilişkin Rus basınına konuşan Sternik şu ifadelere yer verdi:

“Göç ‘baskısı’ potansiyel olarak kendini gösterebilir. Birçok şey, Afganistan'daki durumun nasıl ilerleyeceğine, açlık ve kıtlıktan kaçarak yerlerini terk eden insan yığınlarının bulunduğu şartlarda, ortak çabalarla insani bir felaketin önünün alınıp alınmayacağına bağlı. Bu, çok yönlü olarak ele alınması gereken bir sorun."

Ayrıca basının “Afgan mülteci sorununun Rusya'yı etkileme riskinin olup olmadığı” sorusuna yanıt veren Sternik, “Afganistan halkına doğrudan yardım ederek, Afgan hükümetinin yabancı bankalardaki hesapları üzerindeki ‘blokelerin’ kaldırılması da dahil olmak üzere, uluslararası destek arayışında bulunarak bu sorunun çözümünde yer alıyoruz” sözlerini kullandı.