image

PeyamaKurd - Rusya'ya Ukrayna konusunda uyarılarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı güç kullanması durumunda bunun sonuçları ve maliyetleri olacağı açıktır. Bu nedenle Rusya'ya gerilimi düşürmesi için çağrıda bulunmaya devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

30 Kasım-1 Aralık'ta Letonya'nın başkenti Riga'da düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları toplantısının gündemine ilişkin basın toplantısı düzenleyen Jens Stoltenberg, Rusya'ya uyarılarda bulundu.

Stoltenberg açıklamasında, "Acil güvenlik sorunlarını çözmek için önümüzdeki hafta buluşacağız" diyerek, öncelikli konunun Rusya'nın Ukrayna sınırında devam eden askeri yığınağı olduğunu dile getirdi.

NATO Genel Sekreteri açıklamasında, "Buna tanklar, topçular, zırhlı birimler, insansız hava araçları ve elektronik savaş sistemlerinin yanı sıra savaşa hazır birlikler de dahildir." değerlendirmesine yer verdi.

Rusya'ya çağrı: "Gerilimi düşürün"

Stoltenberg açıklamasında, Rusya'nın eylemlerinin şeffaf olmadığını ve soru işareti uyandırdığını belirterek şunları dile getirdi.

"Rusya'nın Ukrayna'ya karşı güç kullanması durumunda bunun sonuçları ve maliyetleri olacağı açıktır. Bu nedenle Rusya'ya gerilimi düşürmesi için çağrıda bulunmaya devam ediyoruz."

Ayrıca açıklamalarında önemli gündem maddelerinden birinin silahsızlanma olacağını duyuran Stoltenberg, "NATO, silahsızlanmadaki öncü rolünü sürdürmeye kararlı. Ama naif olmamalıyız. Rusya yeni silah sistemleri geliştirmeye ve konuşlandırmaya devam ediyor. Geçen hafta Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonunu riske atan pervasız füze testi gerçekleştirdi. Çin ayrıca konvansiyonel ve nükleer cephaneliğini hızla genişletiyor, kabiliyetleri konusunda şeffaflık sağlamıyor ve silah kontrolüne pek ilgi göstermiyor" sözlerini kullandı.