image

PeyamaKurd - Taliban'dan bir heyetin insani yardım konularını görüşmek için Norveç'in başkenti Oslo'ya davet edildiği ifade edildi.

Norveç Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Taliban heyetinin sivil toplum temsilcileriyle birlikte Afganistan'daki insani durumu görüşmek üzere Oslo'ya davet edildiği kaydedildi. 

Taliban, Afganistan’ta yönetimi ele geçirmesinin ardından ilk defa bir Batı ülkesine heyet gönderiyor. Taliban heyeti 23-25 Ocak tarihleri arası yapılacak Norveç’teki görüşmelere katılacak. Taliban heyetinin, gelecek hafta Norveç’in başkenti Oslo’da hükümet makamları da dahil, birtakım görüşmelerde bulunacağı bildirildi.

Norveç medyasında yer alan haberde görüşmelere İngiltere, Avrupa Birliği, Fransa, Almanya, İtalya ve ABD'den de heyetlerin katılacağı kaydedildi. Norveç Dışişleri Bakanlığı ise görüşmelere Afganistan'ın dışında hangi tarafların katılacağı konusunda bir açıklamada bulunmadı.

Aryıca Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt, "Milyonlarca insanın bir insani felaketle karşı karşıya olduğu Afganistan'daki durumdan son derece endişeliyiz" dedi.