image

PeyamaKurd - İç savaşın hala devam ettiği Suriye'den asker çekme süreci bir hayli sancılı geçen ABD'den kritik bir açıklama geldi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Orta Doğu'ya yaklaşık 5.000 ek asker gönderilmesine yönelik talebi değerlendirdiklerini açıkladı. Bu planın sahibi ise ABD savunmasının kalbi olan Pentagon.


‘Toplamda 10 bin asker gönderme talebi’

Pentagon, Beyaz Saray'a önce 5 sonrasında da 5 olmak üzere toplamda 10 bin asker gönderme talebinde bulundu. Basra Körfezinde gerçekleşebilecek olası bir Şii saldırısına karşı özellikle kendilerini birinci hedef olarak gören ABD, böylece bölgede yaşanabilecek eylemlere karşı mücadele için asker sevkiyatı yapacak.


Asker gönderme söylemlerine ilişkin yeni bir iddia da Reuters'dan geldi. Pentagon'a dayandırılan iddiada ABD'nin Orta Doğu'ya 10 bin kişilk bir savunma ordusu göndermeyi planladığı ifade edildi.

Geçtiğimiz günlerde 100 bin, 120 bin asker gönderilecek iddialarını yalanlayan Donald Trump "Gerekirse fazlasını göndeririz" demiş ve asker gönderme planına ilişkin açık bir kapı bırakmıştı.

 

Bu haberi gördünüz mü? | ABD tasarıyı kabul etti: Eğer Türkiye S-400 alırsa...