image

PeyamaKurd - Azeri ve Ermeni liderlerle biraraya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ'ın yeniden inşasına yönelik gerekli koşulların sağlanması için ulaşım hatları açılması önündeki engelleri kaldıracak kararların en kısa sürede alınacağını umduğunu ifade etti.

Rusya'nın Soçi kentinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la görüşmesinin başında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, taraflara Brüksel'de buluşma kararı almasını memnuniyetle karşıladığını belirterek "Her iki meslektaşımla da hemfikirim. Ne kadar çok temas olursa o kadar iyi. Doğrudan ikili temaslar öncelikli" ifadesini kullandı.

Rus lider Putin, AB Konseyi Başkanı Charles Michel'le önceki günkü görüşmede bu konuyu ele aldıklarını söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

"Sizi bekliyor. Umarım ilerleme kaydedebiliriz ve diğer platformlarda da ilerleyebiliriz. Partnerlerimizin böyle bir diyalog kurmasından ancak memnuniyet duyabiliriz, önemli olan bunun fayda sağlaması."

Ayrıca açıklamasında üç ülkenin başbakan yardımcıları düzeyindeki çalışma grubunun ulaşım hatlarının açılması için çaba sarf ettiğini kaydeden Putin, bununla ilgili kararları en kısa sürede alacaklarını düşünmek için dayanakları bulunduğunu dile getirdi.