image

PeyamaKurd - Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ve gerilime vurgu yapan Rusya lideri Putin, Ukrayna'nın enerji altyapısına yönelik düzenlenen Rus saldırılarıyla ilgili "çok gürültü" olduğunu belirterek, Rusya'nın bunu yaptığını itiraf etti.

Kremlin Sarayı'nda düzenlenen Vatan Kahramanları Günü programında, madalya ile ödüllendirilen Rus askerleriyle bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna enerjisine dikkat çekti.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik füzeli saldırılarına değinen Rus lider Putin, "Komşu ülkenin enerji altyapısına yönelik saldırılarımızla ilgili çok fazla gürültü var. Evet, biz bunu yapıyoruz" mesajında bulundu.

"Kim Kursk’taki nükleer enerji santralinin elektrik hatlarını vurdu"

Putin açıklamasında, bu saldırıları Ukrayna ordusunun Rusya'ya karşı eylemlerine yanıt olarak başlattıklarına işaret eden Putin şu sözlere yer verdi:

"Ancak kim ilk başladı? Kim Kırım köprüsüne saldırdı? Kim Kursk’taki nükleer enerji santralinin elektrik hatlarını vurdu. Kim Donetsk’e su vermedi? Milyonlarca insanın yaşadığı kente su verilmemesi soykırımdır. Hiç kimse hiçbir yerde bu konuda tek kelam etmedi. Tam bir sessizlik. Hareket ederek yanıt olarak bir şeyler yaptık mı evrenin her yerinde gürültüler çıkar"

Ayrıca açıklamasının devamın söz konusu bunun, Rus ordusunun Ukrayna'daki askeri hedeflerini yerine getirmesini engellemeyeceğini belirten Putin, "Yalan haberlerin bir tarafta kalması gerekiyor. Bunlar, halkın karşısındaki görevimizi yerine getirmemize engel olmamalıdır" ifadesini kullandı.