image

PeyamaKurd - Batının Ukrayna'ya yönelik askeri yardımları sürerken Rusya, ABD ve NATO'nun Ukrayna'daki krizi büyütmeye çalıştığını ileri sürdü. Açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD ile NATO'nun Japonya ve Güney Kore'yi Ukrayna krizine çekmeye çalıştığını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarında ABD ile NATO'nun Ukrayna krizinin kapsamını genişletme çabalarına tepki gösterdi.

Sözcü Zaharova açıklamalarında, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in Doğu Asya turuna dikkat çekerek, bu turun gerçekten de ilgili tarafların ortaklarını, mevcut durumda Güney Kore ve Japonya'yı Ukrayna'daki krize çekmeye yönelik bir diğer girişimi olduğunu kaydetti.

Ayrıca Açıklamasında Stoltenberg ve Austin'in Doğu Asya turunun Asya Pasifik bölgesindeki durumu küresel ölçekte istikrarsızlaştırmakla kalmayacağını kaydeden Zaharova şu sözleri kullandı:

"Bunlar, NATO ve AB'nin sorumluluk bölgesinde bulunmayan ülkelerin Ukrayna krizine çekme amaçlı mutlak eylemlerdir. Tokyo ve Seul'un Ukrayna'yı desteklemesi, çatışma daha da uzamasına yol açacak."