image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savuna Bakanı Akar’ın daha önce dile getirdiği, Fransa’dan Türkiye’de geçici olarak SAMP-T hava savunma sistemlerinin bir bataryasının konuşlanması konusunda gelen öneriyi değerlendiren Rus uzman Ponomarenko, Türkiye'nin bu sistemlere duyduğu ilginin, asıl kendi savunma sanayisini geliştirme arzusu ile bağdaştığını dile getirdi. 

Rus haber ajansına demeç veren Moskova merkezli Stratejik Konjonktür Merkezi’nden askeri uzman Oleg Ponomarenko, Türkiye'nin bu sistemlere duyduğu ilginin, asıl kendi savunma sanayisini geliştirme arzusu ile bağdaştığını belirtti. 

Rus uzman Ponomarenko demecinde, “Türkiye’nin her şeyden önce kendi askeri sanayiini geliştirme çabasında olduğunu biliyoruz. Bu çalışmanın yönlerinden biri de, modern hava ve füze savunma sistemlerinin geliştirilmesi. Bu hedefine ulaşma çabasında olan Türkiye, Avrupalı üreticilerle bu yöndeki çalışmalarını sürdürüyor” sözlerine yer verdi. 

Öte yandan SAMP-T'nin Suriye sınırına yakın konuşlandırılması durumunda Türkiye’nin güvenliğini sağlama bakımından stratejik öneme sahip olup olmayacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Ponomarenko, “Suriye topraklarında faaliyette olan silahlı oluşumların, belki de Kürt birliklerin (Demokratik Suriye Güçleri) kullandığı taktik füzelerini önleme kabiliyeti bulunuyorsa Türkiye, birçok durumda bu silahın bölgede konuşlanmış olan askeri birliklerin korunmasında etkili olabileceği söylenebilir” ifadesini kullandı.

Bu haberi gördünüz mü? | ABD: “Türkiye, Rojava’da 30 km güvenli bölge istiyor”