image

 PeyamaKurdBatılı ülkeler Suriye'de üç kimyasal tesisi füzelerle hedef aldı, televizyonlar yayınlarını kesti. Her an bir son dakika haberinin geldiği bölgede vurulan hedefleri Pentagon açıkladı.

Suriye’de cihatçıların elinde kalan Doğu Guta bölgesinde Duma kasabasına kimyasal silahlı saldırı düzenlendiği gerekçesiyle Suriye’ye ilişkin tansiyon yükselirken ABD Başkanı Donald Trump, "Suriye'yi vurma emri verdim" dedi. Böylece Suriye'ye harekat başladı. 

04.00 Trump Harekat emri verdim

ABD medyasında yer alan haberlere göre basın mensuplarına, Trump'ın Suriye'ye ilişkin açıklama yapmaya başladı.  ABD Başkanı Trump, "Kısa süre önce Suriye hükümetinin kimyasal silah kapasitesine hava harekatı emri verdim" dedi.

04.10: Trump: Esad, kimyasal silah kullanımını engelleyene kadar devam edecek

Trump’ın Suriye’ye harekatı  emrine ilişkin açıklamasından satırbaşları şöyle: “Suriye'ye saldırı emrini verdim, operasyonlar yolda.Bugün Fransa, İngiltere ve ABD haklı bir şekilde bu vahşete ve barbarlığa karşı güçlerini birleştirdi. Bugün askerlerimize sesleniyorum, tanrı onların yanında olsun. Dua ediyoruz ki ABD'yi korusun. Bu harekatı Esad'ın kimyasal silah kullanmasını engelleyene kadar sürdürmeye hazırlıklıyız. Ancak ABD, Suriye'de süresiz bir mevcudiyet aramıyor. Bölgenin kaderi, bölgenin kendi insanlarının elinde. Harekat, Rusya'nın Esad'ı kimyasal silahlardan uzak tutmak konusundaki aciziyetinin direkt sonucu”

04.15 Reuters: Şam’da patlama

Trump'ın açıklamasından kısa süre süre sonra haber Ajansı Reuters, başkent Şam'da patlamalar olduğunu duyurdu.

Suriye'de hava savunma sistemlerinin devreye girdiği belirtildi. Açıklamanın ardından ABD, İngiltere ve Fransa Suriye'ye hava harekatı yapıyor. ABD, hava harekatında Tomahawk füzelerinin de kullanıldığını açıkladı.

04.20: Askeri üsler vuruldu

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, vurulan hedefler arasında bir bilimsel araştırma merkezi, askeri üsler, Cumhuriyet Muhafızları ve 4'üncü tümen var.

Trump, Duma’da kimyasal silahların kullanılmasının önemli bir askeri gerginlik yarattığını söyledi ve Fransa ile İngiltere’nin de bu operasyonda ABD’ye katıldığını kaydetti.

04.15: Pentagon: Saldırı bir defalık

ABD Savunma Bakanı Mattis, Suriye'ye yönelik harekatın ‘bir defalık' olduğunu söyledi. "Bu yıl geçen yılki saldırıya nazaran iki kat daha fazla silah kullandık” diyen Mattis sözlerini şöyle sürdürdü: “Hedefler daha titiz seçildi. Ağır bir saldırı olduğunu söyleyebilirim" dedi.

04.30 13 füze düşürüldü

Suriye televizyonu, Suriye hava savunma sistemlerinin Amerika, Fransa ve İngiltere'nin ortaklaşa düzenlediği operasyonlara karşılık verdiğini ve 13 füzenin düşürüldüğünü iddia etti.

Lübnan merkezli El Meyadin televizyonu harekatta şu ana kadar 30’a yakın Tomahawk füzesinin kullanıldığını duyurdu.

 04.58 İngiltere jetleri Humus'ta askeri tesisleri vurdu

İngiltere ordusu, İngiliz jetlerinin Humus yakınlarında askeri tesisleri vurduğunu ileri sürdü.

04.40 Macron: Suriye'de kimyasal silah kullanımının normalleşmesine müsamaha edemeyiz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Suriye'de kimyasal silah kullanımının normalleşmesine müsamaha edemeyiz" açıklamasında bulundu

04.30 May: Güç Kullanmaktan Başka Alternatif Yok

İngiltere Başbakanı Theresa May, "Suriye'ye karşı güç kullanmaktan başka alternatif yok" dedi.

05.00: Dunford: Operasyonun ilk dalgası sona erdi

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ise ABD'nin Suriye'ye yönelik saldırıya ilişkin Rusya'ya önceden bilgi verilmediğini kaydetti. Dunford, "Operasyonun ilk dalgası sona erdi" dedi.

05.20 ABD, İngiltere, Fransa güçlerini birleştirdi

“Bugünkü eylemlerimizin amacı, kimyasal silahların üretimi, yayılması ve kullanımına karşı güçlü bir caydırıcılık oluşturmak. Bu caydırıcılığı tesis etmek, ABD'nin çok önemli bir ulusal güvenlik çıkarı. Bu mezalimlere Amerikan, İngiliz ve Fransız ortak yanıtı, askeri, ekonomik ve diplomatik olmak üzere, ulusal gücümüzün tüm araçlarını birleştirecek. Suriye rejimi yasaklı kimyasal maddeleri kullanmaya son verene kadar bu yanıtı sürdürmeye hazırız.”

05.30 Şam: Başkent ve Humus hedef alındı

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, harekatta Şam’ın Berze bölgesindeki araştırma merkezi ile Suriye ordusunun Humus’taki askeri depolarının hedef alındığını bildirdi.

05.37 Rusya'nın ABD Büyükelçisi: Suriye'ye saldırı sonuçsuz kalmayacak          

ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye yönelik harekatına ilişkin açıklama yapan Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoliy Antonov, harekata karşılık vereceklerini belirterek 'sonuçsuz kalmayacağını' söyledi.  Antonov, "En kötü endişelerimiz gerçekleşti. Uyarılarımız dikkate alınmadı. Önceden tasarlanan senaryo uygulanıyor. Bu gibi eylemlerin sonuçsuz kalmayacağı konusunda uyardık. Bu sonuçların tüm sorumluluğu Washington, Londra ve Paris'e aittir. Rusya Devlet Başkanının tahkir edilmesi kabul edilemez” dedi.

06.05 Rusya: Saldırılar, Suriye'nin barışçıl bir gelecek şansı elde ettiğinde geldi

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Şam barışçıl bir gelecek şansı elde ettiği anda saldırıya uğradı" ifadeleri kullanıldı.

06.20 NATO: Suriye harekatını destekliyoruz

Türkiye’ye 16 Nisan’da gelmesi beklenen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ziyaret öncesinde yaptığı açıklamada bugün başlayan Suriye harekatını desteklediğini açıkladı. Jens Stoltenberg NATO açısından kimyasal silahların kullanımı kabul edilebilir değil" dedi. Stoltenberg harekatı desteklediğini sosyal medya hesabı Twitter üzerinden duyurdu.