image

PeyamaKurd- Yunanistan'da faaliyet yürüten Ta Nea gazetesine konuşan ABD'li Demokrat Chris Murphy, ABD'nin, Suriye konusunda Türkiye'yi "kızdıracağı" kararlar aldığını söyledi.

ABD'li Demokrat Chris Murphy, gündeme ilişkin konuları Ta Nea gazetesine değerlendirerek şu ifadelere yer verdi:

"Suriye'deki Kürt güçleriyle (YPG/SDG) ittifak kurma kararımızın sonuçları oldu. Bazen verdiğimiz kararların nasıl bir sürtüşme sebebi olduğunu anlamıyoruz. ABD ile Türkiye arasındaki bölünmenin tek sorumlusu Ankara değil; ABD, son on yılda ilişkimizde sorunlara neden olan adımlar attı." 

“Türkiye’yi kızdıracak kararlar aldık”

ABD’li Senatör Murphy, ABD'nin, Suriye konusunda Türkiye'yi "kızdıracağı" kararlar aldığını dile getirerek, "Türkiye tarafından satın alınan Rus savunma sistemi (S-400) sürecini izlemeye devam edeceğiz, ancak Türkiye ile işlevsel ve kapsamlı bir savunma ilişkimizin olduğu bir noktaya geri dönmemizi istiyorum." dedi.

Yunanistan ile ilişkilere değinen Chris Murphy, "Son 5 yılda Yunanistan ile daha yakın işbirliği kazandık. Türkiye ile güçlü ilişkilerimizi sürdüreceğiz. Yunanistan ile Türkiye arasında mevcut ve gelecekteki olası gerilimleri yatıştırmak için bir aracı olarak hareket edebileceğimizi umuyoruz, zor durumdayız." ifadelerini kullandı.

“Her zamankinden yakınız”

Yunanistan ile her zamankinden daha yakın olduklarına işaret eden Chris Murphy, açıklamasına şöyle devam etti:

"Kongre yeni derin ortaklığımızı tanımaya dikkat ediyor. Ancak Türkiye, özellikle Suriye konusunda yıllardır güvendiğimiz bir ülke. Türkiye'nin hem denizlerde hem de Kıbrıs'ta karşı karşıya olduğu zorlukları açıkça görüyoruz." 

Ayrıca Yunanistan ve Türkiye'yi kesinlikle bir araya getirmeye çalışacak durumda olduklarını vurgulayan Murphy,"ABD geçmişte, Kıbrıs'ta bugün olması daha az olası olan gerilimin azaltılması için zemin hazırlamaya çalışmakta başarılı oldu." dedi.