image

PeyamaKurd - Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban yönetimi, ülkeden ayrılan muhaliflerin geri dönmeleri çağrısında bulundu.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Şir Muhammed Abbad Stanikzey yaptığı açıklamada, Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesiyle yurt dışına giden muhaliflerin ve eski hükümet çalışanlarının ülkelerine dönmesini istediklerini belirtti.

Afganistanlı muhaliflerin ve eski hükümet çalışanlarının ülkeye dönmesi halinde bakanlık gibi görev beklentisi içinde olmamaları gerektiğini ifade eden Stanikzey, onların gelip ülkelerinde yaşamalarını istediklerini belirterek, "Ülkemizi hep birlikte yeniden inşa etmenin ve sorunların üstesinden gelmenin bir yolunu bulalım" ifadesini kullandı.

"Dünya ile ilişkileri yeniden kurmak istiyoruz"

Stanikzey açıklamasında, söz konusu kişilerin geçmişte yaptıkları her şeyin geçmişleriyle bağlantılı olduğunu dile getirerek, kimsenin onlara Afganistan'da yaşamamalarını söyleyemeyeceğini belirtti.

Bakanlık yetkilisi açıklamasında, Afganistan'ın tüm Afganların ortak ülkesi olduğunu dile getirdi.

Ayrıca açıklamasında Afganistan'ın uluslararası toplumun bir parçası olduğunu aktaran Stanikzey, "Başkent Kabil'de kapatılan yabancı ülkelerin büyükelçiliklerinin yeniden açılması ve dünyayla ilişkileri yeniden kurmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz" sözlerine yer verdi.