image

PeyamaKurd - Afganistan'da yeni dönemde infazların ve uzuv kesme cezalarının devam edeceğini ifade eden Taliban'ın kurucularından ve eski infazcılarından Molla Nouriddin Turabi, yeni kurallarla ilgili basına konuştu.

AFP'ye açıklamada bulunan Afganistan'da yeni Taliban döneminde hapishanelerden sorumlu olan Turabi, "uzuv kesme cezalarının güvenlik için gerekli olduğunu" dile getirdi.

Taliban yetkilisi açıklamasında, yeni dönemde de bu cezaların devam edeceğini belirterek, "Kamuya açık bir şekilde yapılmayabilir" yorumunda bulundu.

"Kimse bize yasalarımızın ne olacağını söyleyemez"

Turabi, geçmişteki eylemleri nedeniyle Birleşmiş Milletler yaptırım listesinde yer alarak, yönetimin infazların kamuya açık bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini görüştüğünü vurguladı.

Molla Nouriddin Turabi, infazlara yönelik tepkilere yanıt vererek, "Kimse bize yasalarımızın ne olacağını söyleyemez" ifadesini kullandı.

Turabi, sert cezaların süreceğini ancak televizyon, cep telefonu gibi teknolojilere izin verileceğini söyledi.

"Kadınların evlerinin dışına çıkması yasak"

1990'larda bu tür infazlar Kabil'deki spor stadyumunda veya Idgah Camii avlusunda gerçekleşiyordu.

Taliban yetkilisi Turabi bu dönemde Adalet Bakanlığı ve Taliban'ın din polisinin başında bulunuyordu.

15 Ağustos'ta ülke yönetimini ele geçirdiğinden bu yana Taliban, önceki dönemine kıyasla daha ılımlı olunacağı sözünü vermişti. Ancak bu süre içinde, hak örgütlerinin tespit ettiği insan hakları ihlalleri yaşandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Perşembe günü yaptığı açıklamayla, Herat kentinde kadınlara yönelik ihlaller olduğunu duyurdu.

Örgüt, Taliban'ın bu kentteki "yüksek profilli kadınlar için ev aramaları yaptığı, kadınların evleri dışına çıkmasını yasakladığı ve kıyafet zorunluluğu uyguladığını" kaydetti.