image

PeyamaKurd - Washington ve Ankara arasındaki F-16 krizinin çözümüne ilişkin Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan açıklama geldi.

Akar, ABD'de, Türkiye'ye F16 satışına kısıtlayıcı koşullar getiren maddelerin 2023 savunma bütçesini de içeren tasarısının son halinden çıkarılmasına ilişkin, "Olumlu yaklaşımlara bağlı olarak artık ABD tarafından olumlu ve somut adımlar bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen ile düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, F-16 krizine değindi.

40 adet F-16 talebi ve 79 uçağın modernizasyonu!

Basın toplantısında bir gazetecinin, ABD'de, Türkiye'ye F16 satışına kısıtlayıcı koşullar getiren maddelerin 2023 savunma bütçesini de içeren NDAA tasarısının son halinden çıkarılmasına ilişkin sorusu üzerine Akar, 40 F16'nın tedariki ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait 79 uçağın modernizasyonu için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

"ABD tarafından hep olumlu yaklaşım gördük"

Akar açıklamasında, bu çalışmaların olumlu ve süratli şekilde sonuçlanması için gayret gösterdiklerini aktararak şu sözlere yer verdi:

"Bütün gelişmeleri, çalışmaları yakından takip ediyoruz. Bu konuda başlangıçtan itibaren ABD'li muhataplarımızın olumlu yaklaşımlarını gördük. Başta ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin olmak üzere heyetler arası görüşmelerde, heyet üyeleri dahil ABD tarafından hep olumlu yaklaşım gördük. Bu olumlu yaklaşımlara bağlı olarak artık ABD tarafından olumlu ve somut adımlar bekliyoruz."