image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Joe Biden yönetiminin Türkiye'ye F-16 satışı konusunu, İsveç'in NATO'ya üyeliğine bağlamadığını, bu satışın ABD'nin de çıkarına olduğunu söyledi.

Blinken, her iki konunun da en kısa zamanda ilerlemesi gerektiğinin altını çizdi. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson da ülkesinin NATO'ya üyelik sürecinde Türkiye'nin kararına saygı duyduklarını belirterek "Şimdi karar vermelerini bekliyoruz” diye belirtti.

Blinken, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile ortak basın toplantısında Türkiye'ye F-16 satışı ile İsveç'in NATO'ya üyelik sürecini değerlendirdi.

İsveç'in NATO üyeliğiyle ilgili soruya Blinken, "NATO'ya katılım, bir süreçtir. Bu süreç boyunca İttifak üyeleri kendileri için endişe unsuru olan konuları gündeme getirebilir. Ve tabii ki Türkiye, son birkaç ayda bunu yaptı” yanıtını verdi.

Blinken, İsveç ve Finlandiya'nın, Türkiye'nin endişelerini gidermek için dikkate değer adımlar attığını belirterek "İttifakın tüm üyelerini, bazı (güvenlik) endişelerine odaklamış olmasının Türkiye'nin başarısı olduğunu düşünüyorum. Ancak bu endişeleri gidermek için somut adımlar atmış olmaları da İsveç ve Finlandiya'nın başarısıdır” dedi.