image

PeyamaKurd - ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını "dehşet verici" olarak nitelendirerek, kendisinin başkanlığı döneminde Rusya'nın böyle bir saldırıya kalkışmayacağını söyledi. Trump, Putin’in Joe Biden ile davul çalar gibi oynadığını söyledi. 

Trump, Florida eyaletinde düzenlenen 2022 Muhafazakar Siyasi Eylem Konferansında (CPAC 2022) yaptığı konuşmada, Rusya'nın Ukrayna saldırısı konusunda değerlendirmelerde bulundu.

"Putin, Biden ile davul çalar gibi oynuyor"

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin Kiev'den ayrılmayarak "cesur" bir lider olduğunu gösterdiğini belirten Trump, "Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı dehşet verici. Ukrayna halkı için dua ediyoruz. Tanrı hepsini kutsasın" dedi. 

Trump, Vladimir Putin'in, Joe Biden'ın zayıflığını kullanarak Ukrayna'ya saldırdığını iddia ederek, "Putin, Biden ile davul çalar gibi oynuyor. Herkesin anladığı üzere, 2020'de seçimlerimize hile karıştırılmasa ve ben tekrar başkan olsaydım, bu korkunç felaket asla yaşanmazdı" iddiasında bulundu.

"Biz zeki bir ülkeydik, şimdi aptal bir ülkeyiz"

Rusya'nın George W. Bush döneminde Gürcistan'ı, Barack Obama döneminde ise Kırım'ı işgal ettiğini söyleyen Trump, "21. yüzyılda başkanlığı döneminde Rusya'nın başka bir ülkeyi işgal etmediği tek kişiyim" diye belirtti.

Trump, Putin'in zeki birisi olduğuna vurgu yaparak, "Asıl sorun şu ki bizim liderlerimiz aptal, aptal, aptal" dedi. 

Kendisinin başkanlığı döneminde Ukrayna'ya verilen tanksavarları şu anda herkesin konuştuğunu ifade eden Trump, "Biz zeki bir ülkeydik, şimdi aptal bir ülkeyiz" diye konuştu.