image

PeyamaKurd- Türkiye Merkez Bankası , gösterge faiz oranını yüzde 24 seviyesine yükseltmiş, yüzde 17,75'lik bir önceki yıla göre 625 baz puanlık bir artış göstermiştir.

Piyasa beklentilerini 300 ile 400 baz puan artırmayı başaran hamle, lirayı artırmış ve Türk lirası dolar tahvillerinin Ağustos ayı sonundan itibaren en yüksek seviyesine çıkarmıştır.

CNBC-e yaptığı analiz haberde, Türkiye’de fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü parasal sıkılaştırmanın sağlanması için bankalar tarafından verilen faiz artırımı da hız kazanmıştır. Bankalar yaptığı açıklamalarda, "Gerekirse, daha fazla parasal sıkılaştırma sağlanacaktır” sinyallerini vermekte” diye belirtiyor. 

Paritede banka hisseleri yükseldi”

Son birkaç ay, Türk malları için bir kabus yolculuğu, merkez bankasının bağımsızlığı üzerindeki yatırımcı korkuları ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Washington arasındaki diplomatik mücadele sayesinde büyük bir satış kesintisi yaşandı. Lira daha geniş gelişen piyasalar sarsıldığı ortasında bulaşma korkuları isteyen yılki başından beri dolar karşısında değer bazı yüzde 40 düştü.

Reuters'e göre, Avrupa bankalarının Türkiye paritesi merkez bankanın açıklamasında, Unicredit , BBVA, BNP Paribas ve ING hisselerinin fazla oranlarda yükseldiğini açıkladı.

Erdoğan davasına yardım etmiyor

Geçtiğimiz aylarda bir dizi merkez bankası toplantısı ve bir de Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın maliye bakanı olarak atandığı bir kabine değişikliği, yatırımcılara güvence vermeyi başaramadı.

Analistler, Erdoğan'ın ABD'ye karşı uzlaşmazlığını ikiye katlayarak davasına yardım etmediğini söyledi. Ağustosta, lira satılırken, Erdoğan Türklere, kendi ulusal politikaları yerine ABD ve başkaları tarafından “ekonomik savaş” konusundaki krizi suçlayarak “ulusal mücadelenin” bir parçası olarak liralarını satma çağrısında bulundu. 

Türkiye’nin borçları giderek acı hale geliyor

Liranın düşüşü, Türkiye ekonomisi için diğer tehlikelere yol açıyor: küresel faiz oranları yükseldikçe ve dolar güçlendiğinde, Türkiye'nin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yaklaşık yüzde 50'sine tekabül eden Türkiye'nin döviz cinsi borçları finanse etmek için giderek daha acı verici hale geliyor. Cari işlemler açığı 2018 yılının ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık 10 milyar $ 'lık artışla 31.2 milyar $' a ulaştı.

Moody's ve S & P, sonuç olarak, Türkiye'nin borcunu yatırım dışı veya hurda olmayan bölgelere daha da yakınlaştırdı ve pek çok uzman gelecek yıl içinde bir durgunluk öngörüyor. Dışarıdan Türkiye’ye yatırım yapanlar bayram ediyor durumunda. Liranın değer kaybı, dış yatırımcıları şimdilik tedirgin etse de Türkiye cazip gelen yatırım yerlerinden biri konumunda. 

 

Çeviri | PeyamaKurd