image

PeyamaKurd - Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı’nın 5 temel hedef üzerine kurulduğunu belirterek, “Bu alanlar enflasyon, kamu maliyesi, istihdam ve cari açıkla bankacılık ve reel sektör alanları oldu” ifadesini kullandı.

2019 büyüme tahmininin yüzde 2,3, enflasyon hedefinin yüzde 15,9 olduğunu açıklayan Albayrak, 5 temel hedefte, “Disiplinden temel kastımız dengelenme sürecinin kamu maliyesindeki disiplin ile dengelenmesidir. Değişimde temel hedefimiz yapacağımız her politika değişiminde ihracatın artmasını sağlayacak katma değerli alanlara yoğunlaşmaktır. Hayata geçireceğimiz politikalarla büyümeyi sürdürülebilir ve sağlıklı bir çizgiye oturtacağız” şeklinde konuştu.

Yeni Ekonomi Programı açıklandı

Albayrak, Mali politikalar noktasında toplum genelinde bir desteğe ihtiyaç olduğunu dile getirerek şunları ifade etti, “Merkez Bankası elindeki tüm araçları kararlı ve bağımsız bir şekilde kullanmaya devam edecek. Mali politikalar noktasında toplum genelinde de bir desteğe ihtiyaç var. Yeniden yapılandırılmış finansal istikrar ve kalkınma komitesi hayata geçirilecek.”

Albayrak  (YEP) kapsamında yaptığı konuşmada “Kamu Maliyesi Değişim ve Dönüşüm Ofisini kurduk. Bu ekip 76 milyar liralık tasarruf tedbirleri ve gelir artırıcı önlemlerden sorumlu olacak.” dedi.

Albayrak, Türkiye ekonomisinin yol haritasını oluşturacak olan Yeni Ekonomi Programı açıkladı. Orta Vadeli Program, Yeni Ekonomi Programı ismiyle hazırlandı. Yeni program 3 yıllık olacak ve 2019-2021 yıllarını kapsayacak.