image

PeyamaKurd - Irak seçimlerini izlemek için Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne Avrupa Birliği’nin gönderdiği gözlem heyeti başkent Erbil’de basın toplantısı düzenleyerek, seçim sürecindeki çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Irak ve Kürdistan'daki seçimleri gözlemleyecek olan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Viola Von Cramon-Taubadel başkanlığındaki heyet bugün başkent Erbil’e ulaştı. AB’nin gözlemci heyeti, Erbil’de düzenlediği basın toplantısında seçim sürecindeki çalışmaları hakkında değerlendirmelere yer verdi.

Seçimlerin nezih, güvenli, şeffaf ve hileden uzak gerçekleştirilmesini arzuladıklarını dile getiren AB gözlemci heyet başkanı Viola Von Cramon-Taubadel, “Ancak ne biz ne de her hangi bir taraf seçimlerde sahtekârlığın yapılmayacağı garantisini veremez” ifadesini kullandı.

"Gözlemler rapor haline getirilip kamuoyu ile paylaşılacak"

AB'li yetkili Cramon-Taubadel seçimin yapılacağı gün ve seçimden iki gün sonra AB heyeti olarak yapılan gözlemlerin rapor haline getirileceğini ve kamuoyuyla paylaşılacağını da kaydetti.

Heyetin başkanlığını yapan Taubadel, seçimlerde tarafsız bir çizgi izleyeceklerini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

“Biz seçimleri izlemek üzere gelen diğer gözlemci heyetlerden farklı olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hiç kimse bize nereye gideceğimizi veya nereye gitmeyeceğimize karışamaz. Aynı şekilde biz de gittiğimiz bölgeleri kimseye söylemiyoruz.

Ancak seçim gün gideceğimiz seçim merkezini yine biz kendimiz seçeceğiz ve kimsenin yönlendirmesiyle hareket etmeyeceğiz. Kesinlikle daha fazla gözlemcinin olması önemlidir ancak burada seçim günü iyi bir gözlem yapılması daha da önemlidir."