image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanlığı tarafından Neçirvan Barzani öncülüğünde ve Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert’ın katılımıyla bir araya gelen siyasi partilerin görüşmesi sona ermesi sonrası açıklama yapıldı.

Toplantı ile ilgili ayrıntılara yer verilen açıklamada Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, seçimlerin ertelenmesinin Kürdistan Bölgesi’ne zarar vereceğini bildirdi.

Yapılan toplantı ile ilgili alınan kararlara göre açıklamada, seçime ilişkin tüm konuların birleştirilmesi ve nihain kararın verilmesi için son görüşmenin eylülün başında yapılmasında uzlaşıldığı vurgulandı.

"Seçimlerin ertelenmesi Kürdistan'ın temellerine zarar veriyor"

Görüşmeye ilişkin değerlendirmesinde, siyasi partilerin seçim zamanını belirleme ve sorunları çözme konusunda bir anlayışa varmalarını umduğunu belirten Neçirvan Barzani ise, seçimlerin Kürdistan Bölgesi için öneminden söz ederek, “Seçimlerin ertelenmesi Kürdistan Bölgesi'nin temellerine zarar veriyor” ifadesini kullandı.

Ayrıca toplantıda seçimlerle ilgili tüm konuların yeniden görüşülmesi ve anlaşmazlıklar ile sorunları çözümü için önümüzdeki Eylül ayında son toplantının yapılmasına karar verildi.