image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkan Yardımcısı Cafer Şeyh Mustafa, Kürdistan Bölgesi’nde devam eden operasyonlar ve PKK ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Cafer Şeyh Mustafa, “Tüm düşmanlarımız PKK ile Peşmerge arasında bir savaş olsun istiyor” diyerek, “Gelin yasayla kardeş katlini resmi olarak kınayalım” dedi.

“PKK’liler ve Peşmerge arasında bir savaş çıkması için çaba harcanıyor”diyen Cafer Şeyh Mustafa, Kürdistan halkının da Peşmerge Güçleri’nin bir savaştan yana olmadığını belirtti.

Değerlendirmesinde, “Eğer mesele PKK’lilerin kendilerini savunma  meselesi ise neden Peşmerge Güçleri’ni savaşa dahil ediyorlar?” Kürdistan halkının da Peşmerge’nin de istemediği bir savaşa” ifadelerini kullanan Kürdistan Bölgesi Başkan yardımcısı, “Şimdilerde gelişen olayların Kürt ulusunun düşmanlarının planı olduğuna inanıyorum” dedi.

Cafer Şeyh Mustafa sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“PKK, Türkiye’nin, binlerce şehidin kanıyla temelleri atılmış Kürdistan Bölgesi’ne saldırmasına neden gerekçe sunuyor? Sınır ve egemenliğimize karşı sorumlu davranmayan hiçbir gücün Kürdistan Bölgesi’ne gelmesinden yana değiliz. Aynı zamanda topraklarımıza sığınmak zorunda kalan ve yasalar çerçevesinde siyasi faaliyet yürüten partilere de saygı duyuyoruz. Ancak bölgede savaş, istikrarsızlık, halkın evlerinin yıkılması ve halkın göç ettirilmesi ile onlarca sivilin şehit edilmesine sebep olanlara da karşı olduğumuzu vurgulamak istiyorum”