image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Parlamentosu, siyasi partilerin Parlamento Başkanlığı’na Kürdistan Bölgesi anayasasının yazılımı konusunda görüş ve önerilerini netleştirdiklerini ancak Ramazan Bayramı nedeniyle partilerin görüş ve önerilerini Parlamento Başkanlığı'na iletemedikleri kaydedildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kürdistan Parlamentosu Medya Sorumlusu Saman Ehmed, “Parlamento Başkanlığı’nın siyasi partilerin görüşlerini iletmelerini bekliyor. Partilerin büyük bir çoğunluğu görüşlerini bu hafta içerisinde Parlamento Başkanlığı'na iletmelerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kürdistan Parlamentosu Anayasa Yazım Komitesi’nin şimdiye kadar 70 anayasa maddesinin yazım aşamasını tamamladığını ancak tüm siyasi tarafların Anayasa Yazım Komite’sinin çalışmalarına devam etmesi konusunda görüşlerinin bildirmediği öğrenildi.

Kürdistan Bölgesi’nin anayasasının yazımı konusunda, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Fraksiyonu’nun görüş ve önerilerini bu hafta içerisinde Kürdistan Parlamentosu Başkanlığı'na ulaştıracakları bildirildi.

“Parlamento onayının ardından referanduma gidilmesi bekleniyor”

Öte yandan Kürdistan Parlamentosu KDP Fraksiyaonu Başkanı Zana Mela Xalid K24’e yaptığı açıklamada konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Kürdistan Parlamentosu toplantılarında Anayasanın yazımı konusu ele alınıp tartışılıcak. Anayasa yazımının askıya alındığı yerden yeniden yazımına geçebilmesi için Parlamento içinde bu konu yeniden ele alınıp görüşülecek. Parlamento dışındaki parti ve oluşumların da anayasanın yazımına katılmasını istiyoruz. Bizim görüşümüze göre, farklı siyasi, ulusal ve dini inançlara sahip tüm siyasi partiler anayasanın yazımında yer almalıdır.”

Partilerin büyük bir çoğunluğunun Kürdistan Bölgesi anayasasının Parlamento’nun bu oturumunda ele alınıp netleşeceğine ve yazım aşamasının tamamlanarak referandum yoluyla vatandaşların oylamasına sunulacağını bekliyor.