Almanya ve Ukrayna güvenlik anlaşması imzaladı!

Almanya ve Ukrayna güvenlik anlaşması imzaladı!

PeyamaKurd - Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, iki ülke arasında güvenlik alanında işbirliği konusunda anlaşma imzaladı.

Başbakan Scholz temaslarda bulunmak üzere başkent Berlin'e gelen Zelenskiy ile baş başa görüştü.

Almanya ve Ukrayna arasına güvenlik alanında işbirliği anlaşması imzalayan iki lider, heyetler arasındaki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Scholz, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ikinci yıldönümü öncesinde Zelenskiy ile bir araya geldiklerine işaret ederek şu ifadelere yer verdi:

 "Önemli olan (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin hiçbir hedefine ulaşamadı. Öte yandan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Rus birlikleri tarafından işgal edilen toprakların yarısından fazlasını geri almayı başardı." 

Almanya ile Ukrayna arasında son iki yıldaki ilişkiye dikkati çeken Scholz, savaşın başından beri Ukrayna'ya maddi ve siyasi arka çıktığını, silahlarla da desteklediğini anımsattı.

Almanya'nın Ukrayna'ya taahhütlerle birlikte 28 milyar avro destek verdiğini aktaran Scholz, bugün de tank, mühimmat ve hava savunma sistemlerinin bulunduğu 1,1 milyar avroluk bir askeri destek paketi sağlama kararı aldıklarını ifade etti.

"Bugün tarihi bir adım daha atıyoruz"

Scholz, "Bugün tarihi bir adım daha atıyoruz. Devlet Başkanı Zelenskiy ile az önce uzun süreli, ikili güvenlik taahhütlerimize ilişkin bir anlaşma imzaladık" sözleriyle dikkat çekti.

Bu anlaşmanın öneminin göz ardı edilmeyecek kadar büyük olduğunu aktaran Scholz, "Anlaşma, Almanya'nın bağımsız Ukrayna'yı Rusya'nın saldırına karşı savunmasında desteklemeye devam edeceğini karara bağlıyor." dedi.

"Ukrayna'ya destek vermeyi bırakmayacağız"

Ukrayna'nın da Avrupa Birliği (AB) için önemli olan reformları yerine getirmeyi taahhüt ettiğini aktaran Scholz, "Son iki yılda ülkelerimizin birbirine ne kadar yakınlaştığı gerçekten dikkate değer. Bugün varılan anlaşma bunun bir göstergesidir. Ukrayna'nın barış içinde gelişmeye devam edebileceği bir geleceği temsil ediyor." değerlendirmesinde bulundu.