Stoltenberg’den NATO ülkerine çağrı

Stoltenberg’den NATO ülkerine çağrı

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın başta hava savunma sistemleri olmak üzere ilave askeri yardıma acilen ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, müttefik ülkelere daha fazla destek vermeleri çağrısı yaptı.

Stoltenberg, Brüksel’deki NATO karargahında, Hollanda’da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ve Çekya Başbakanı Petr Fiala ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Genel Sekreter, bir araya geldiği liderler ile Ukrayna’ya nasıl daha fazla hava savunma sistemi sağlanabileceğinin konuşulduğunu belirterek, “Zira savaş alanındaki durum halen çok zor ve Ukrayna’nın daha fazla destek için yaptığı açık ve acil çağrıyı hepimiz duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Danimarka, Hollanda ve Çekya’nın Ukrayna’ya yardım sağlamada üstlendiği rolün önemine değinen Stoltenberg, ilerleyen günlerde ABD Kongresi’nden de Ukrayna’ya yardım paketine ilişkin olumlu adım atılacağına dair ümitli olduğunu ifade etti.

Ukrayna’nın şimdiye kadar yapılan yardımlardan daha fazlasına ihtiyacı olduğunu belirten  Stoltenberg, “İşte bu nedenle müttefikler NATO’nun kapasite hedeflerini tutturmak ile Ukrayna’ya daha fazla yardımda bulunmak arasında bir seçim yapmak durumundadır. Benim mesajım açık: Ukrayna’ya daha fazla yardım gönderin" dedi.