“Erbil-Washington ilişkileri gelecekte daha güçlü olacak”

“Erbil-Washington ilişkileri gelecekte daha güçlü olacak”

PeyamaKurd - ABD dış politika analisti Justin Russell, Kürdistan Bölgesi’nin özel bir konuma sahip olduğunu ve Erbil ile Washington arasındaki ilişkilerin gelecekte daha da güçleneceğini belirtti.

Justin Russell, Kürdistan Bölgesi ile ABD arasında özellikle IŞİD döneminde kendini gösteren uzun süre önce sağlanan bir ittifak olduğu yönünde açıklamalarda bulundu.

“Kürdistan Bölgesi ile ABD arasındaki ilişkilerin durumu şu anda en kritik aşamasında.” diyen Russell sözlerine şöyle devam etti:

“Kürdistan Bölgesi halkı ve Peşmerge güçleri ABD'yi dost, ABD ise onları müttefik olarak görüyor. Bu Sudani'nin Washington ziyaretine de yansıyacak.”

Kürdistan Bölgesi Hükümetinin ABD'ye ve Amerikan halkına verdiği önemi her zaman gösterdiğini, Amerikan halkının da bu gerçeği bildiğini dile getiren Russell, “Kürdistan Bölgesi'nin bu önemini ABD dış politikasına yansıtmak, Amerikan halkına Kürdistan Bölgesi'nin önemli olduğunu göstermek ve Kürdistan Bölgesi'nin Orta Doğu ve bölgede ne kadar istikrar faktörü olduğunu göstermek Dışişleri Bakanlığının sorumluluğundadır.” dedi.

Justin Russell, “Irak'ın geleceği, Kürdistan Bölgesi'nin kapsamlı bir rol üstleneceği kapsamlı bir çerçeveye ayrıca, Kürdistan Bölgesi ile iyi ilişkilere bağlı.” değerlendirmesinde bulundu.