Neçirvan Barzani ile ABD heyeti bir araya geldi

Neçirvan Barzani ile ABD heyeti bir araya geldi

PeyamaKurd - Almanya’da düzenlenen 60. Münih Güvenlik Konferansı kapsamında Neçirvan Barzani, Senatör Don Sull başkanlığındaki ABD Senatosu heyetini kabul etti.

60. Münih Güvenlik Konferansı’na (MSC) katılan  Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin buradaki diplomatik görüşmeleri devam ediyor.

Neçirvan Barzani Senatör Don Sull başkanlığındaki ABD Senatosu heyetini kabul etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede taraflar, stratejik anlaşma çerçevesinde ABD-Irak ilişkilerinin geliştirilmesine desteklerini yineledi ve Irak'ta Koalisyon Güçlerinin hedef alınması buna karşılık güvenlik ve askeri tepkiler ele aldı.

 Barzani ve ABD Senatosu heyeti, Irak'taki Koalisyon Güçlerinin ve diplomatik elçilerin güvenliğinin korunması gerektiği, silahlı grupların Irak'ın barış ve istikrarını bozmasına izin verilmemesi, ayrıca silahlı grupların Irak'ın barış ve istikrarını, ülkenin egemenliğini tehlikeye atmasına izin verilmemesi gerektiği konusunda mutabık kaldı.

Heyet, terör, IŞİD ve güvenlik tehditleriyle mücadelede ABD'nin Irak ve Kürdistan Bölgesi'ne verdiği desteğin devam ettiğini yineleyerek, ülkelerinin Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerini önemsediğini vurguladı.