Neçirvan Barzani ile Avusturya Dışişleri Bakanı görüştü

Neçirvan Barzani ile Avusturya Dışişleri Bakanı görüştü

PeyamaKurd - Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg Münih’te görüştüğü Neçirvan Barzani’yi ülkesine davet etti. 

Almanya'da düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı'na katılan Neçirvan Barzani’nin diplomatik temasları devam ediyor.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre  Neçirvan Barzani ile Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg görüştü. 

Söz konusu görüşmede Irak-Kürdistan Bölgesi ile Avusturya arasındaki ilişkiler masaya yatırıldı. 

Taraflar Ortadoğu'daki gergin durumun ve Gazze'deki savaşın gelişmesinin tehlikeleri, dünya güvenlik ve istikrarına yönelik tehditler, bunların hayatın her alanına olumsuz etkileri konusunda görüşlerini dile getirdi. 

Her iki taraf da durumun daha da tırmanmasının önlenmesi ve bu amaçla kapsamlı bir işbirliği yapılması gerektiği konusunda mutabık kaldı. 

Her iki taraf da Avusturya'nın Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerini her alanda geliştirme yönündeki karşılıklı arzusunu yineledi. 

"Neçirvan Barzani Avusturya'ya davet edildi"

Avusturya Dışişleri Bakanı Schallenberg, ülkesi Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerine büyük önem verdiğini belirterek bu bağlamda Başkan  Neçirvan Barzani'yi resmi olarak Avusturya'ya davet etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ise Avusturya'nın Kürdistan Bölgesi'ne yönelik uzun süredir devam eden dostane ilişkileri, destek ve yardımlarından dolayı şükranlarını dile getirerek, ilişkilerinin her alanda daha da geliştirilmesini ümit ettiğini söyledi.